Mamaki apsauga nuo invazinių rūšių | Naujienos, sportas, užimtumas

Mamaki apsauga nuo invazinių rūšių |  Naujienos, sportas, užimtumas

Mamaki yra svarbūs įvairioms vietinėms rūšims, tokioms kaip udea kandis, laimingaveidis voras, Havajų medžių sraigės, alala (Havajų varna) ir Havajų valstijos vabzdys Kamehameha drugelis. Žmonės jį taip pat naudoja kultūros, medicinos ir komerciniais tikslais. — RICK BARBOZA nuotr

Drugelis Kamehameha, valstybinis Havajų vabzdys, neaptinkamas niekur kitur pasaulyje, taip pat nėra augalo, kuris maitina ir palaiko vikšrus, kai jie suauga. Mamaki yra pagrindinis šio vietinio drugelio šeimininkas ir palaiko kitus retus miško gyventojus, tokius kaip udea kandis, laimingaveidis voras ir keletas Havajų medžių sraigių rūšių. Mamaki taip pat yra svarbus nykstančios alalos (Havajų varnos) maisto šaltinis.

Dilgėlių (Urticaceae) šeimos atstovui mamakiui trūksta žemyninių pusbrolių geliamųjų plaukų. Mamaki arbata yra gerbiama kaip bendras sveikatos tonikas ir tapo populiariu vietiniu produktu. Tradiciškai havajiečiai mamaki naudoja daug. Mediena naudojama pelerinoms ir pelerinoms (pvz., kuku) gaminti, o vidinė žievė išmušama, kad būtų geros kokybės pelerina. Vaisiai, sėklos, lapai ir žievė vartojami vaistams nėštumo metu, žaizdoms ir opoms gydyti, kaip lengvas vidurius laisvinantis vaistas ir kt.

Mamaki svarba vietiniams gyvūnams ir Havajų kultūrai yra neabejotina, todėl kai ėmė atsirasti daugybė invazinių rūšių, nukreiptų į jį, gamtosaugininkai, kultūros profesionalai ir bendruomenės nariai paskelbė pavojaus signalą. Jūs taip pat galite padėti. Štai trys invazinės rūšys, keliančios grėsmę mamaki:

Ramio drugelis

Iš pradžių 2018 m. Olowalu slėnyje aptikta ramių kandis Maui (o dabar ir Havajų saloje) yra pirmasis šios rūšies registras Jungtinėse Valstijose. Lervos gali užaugti iki 10 centimetrų arba maždaug 4 colių ilgio, ryškiai geltonos ir juodos spalvos su ryškiai oranžinės-raudonos dėmės, juoda galva ir smulkiais baltais plaukais. Galima pastebėti, kad jis maitinasi mamaki augalu šalia vietinio Kamehameha drugelio lervų, kurių šone nėra ryškiai raudonų dėmių, o ant kūno yra stori, trumpi spygliai, priešingai nei švelnūs balti ramės drugio plaukai. lervos. Skirtingai nei Kamehameha drugelio lervos, ramių kandžių lervos yra agresyvios ir, iškilus grėsmei, pakels galvą, apsisuks ir net švilptų bei spjaudytųsi. Negydomos ramių kandžių lervos visiškai numeta mamaki lapus, palikdamos tik storas augalo gyslas. Ramių kandys ir jų lervos buvo pastebėtos miškuose ir gyvenamuosiuose rajonuose, o dabar stebimos komerciniuose mamaki ūkiuose.

Ramių kandžių lervos (iš kairės), mamaki rūdys endeminėje Waianae kalnų opuhe ir polifagas yra invaziniai kenkėjai ir apie juos reikia pranešti adresu www.643pest.org, jei aptikta mamaki. – HDOA drugio nuotrauka. K. MAGNACCA rūdžių ir gręžinio nuotraukos

Mamaki rūdys

Mamaki rūdys (Pucciniastrum boehmeriae) pirmą kartą buvo aptiktos Havajų saloje 2013 m. Rūdys puola mamaki ir kitus Urticaceae šeimos narius, nes lapai nukrenta anksti. Nuo pirminio atradimo, atlikus tyrimus medelynuose ir botanikos soduose visoje valstijoje, kitų atvejų nenustatyta, tačiau rūdys yra plačiai paplitusios Waianae kalnuose ir ypač paveikia opuhe, kitą vietinių dilgėlių šeimos narį. Maujyje šiuo metu nerasta mamaki rūdžių, todėl apie atvejus reikėtų pranešti.

Polifoninis gręžtuvas

Šis mažas vabalas yra šiek tiek daugiau nei pusė ryžių grūdo ilgio ir turi abipusį ryšį su grybeliu, kurį nešiojasi ant kūno. Polifaginis grąžtas arba PSHB pažeidžia mamakius, gręždamas tunelius augalo žievėje, kad išaugintų grybų maisto šaltinį. Nors žinoma, kad Havajuose auga daugiau nei 30 augalų rūšių, atrodo, kad PSHB pirmenybę teikia mamaki ir opuhe, kurie abu priklauso dilgėlių šeimai. Nors apie šį vabalą žinoma mažai, atrodo, kad jis teikia pirmenybę sužalotiems žinduoliams, todėl sumažėja tikimybė, kad augalas atsigaus po užpuolimo. Tik Havajų saloje ir Oahu saloje užfiksuota, kad PSHB sunku aptikti ir užfiksuoti, tačiau juos galima aptikti likusiomis pjuvenomis, kurias jos palieka prie medžio pagrindo arba vamzdeliuose už tunelių. Kartais jie išeina iš savo tunelių po pietų, o jei juos pamato, juos reikia greitai sugauti, kad būtų galima atpažinti.

Savo bendruomenės akimis ir ausimis mes visi galime apsaugoti Havajus nuo invazinių rūšių. Kilo (stebėkite) mamaki augalus, kuriuos dažnai naudojate savo sode ar mėgstamame pėsčiųjų taku, ir praneškite apie visus įtartinus kenkėjus adresu www.643pest.org.

* Serena Fukushima yra Maui invazinių rūšių komiteto viešųjų ryšių ir švietimo specialistė. Ji turi aplinkos studijų bakalauro laipsnį ir edukologijos magistro laipsnį Havajų universitete Manooje. „Išgelbėti salą“ parašė Maui invazinių rūšių komitetas, siekdamas pateikti informaciją apie salos apsaugą nuo invazinių augalų ir gyvūnų, kurie kelia grėsmę mūsų salų aplinkai, ekonomikai ir gyvenimo kokybei.

Šiandienos naujienos ir daugiau jūsų gautuosiuose

.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *