Paukščiai miršta: visos rūšys kabo ant sparnų galiukų

Paukščiai miršta: visos rūšys kabo ant sparnų galiukų

Apsilankymas Kalifornijos mokslų akademijoje, įsikūrusioje San Francisko Auksinių vartų parke, daug pasako apie paukščių nelaimę ir žmonijos plitimą. Mokslo kolekcijoje esantis siaurų tunelių labirintas veda tyrėją į Ornitologijos kolekciją. Ten rasite spintelę su užrašu „Išnykę paukščiai“. Jei pažvelgsite į vidų, pamatysite dabar išnykusios rūšies pavyzdį ir patirsite siaubingą akimirką. Jūsų akys nukryps nuo karališkojo genio ir keleivio balandžio prie Gvadalupės paukščio. Jie kiekvieną kruopščiai saugo iki mirties – juokingas posūkis. Neilgai trukus mes negalėjome jų išlaikyti gyvų. Kai tik jūsų akys apvirsta šiuos neaktyvius egzempliorius, paskutinius judančių gyvūnų pavyzdžius, baimė išnyksta. Skaičiai yra būdas nuraminti protą, tačiau pamatyti tiek daug prarastų paukščių rūšių liekanų turėtų būti įdomu ir daug žadanti.

Amerikos gamtosaugininkas prezidentas Theodore’as Rooseveltas žinojo, ką reiškia prarasti paukščių rūšį. Kartą jis garsiai pasakė.

Keleivių balandžių sunaikinimas reiškė, kad žmonija buvo skurdesnė; kaip ir Reimso bažnyčios sunaikinimas. Nepraleisti progos pamatyti per audrą besisukančias fregatas, raudonais besileidžiančios saulės spinduliais namo skubančius povus ir daugybę žirgų, mirksinčių ryškioje vidurdienio šviesoje. Labirinto paplūdimyje perkėlimas – nes ši netektis prilygsta geriausių senovės menininkų darbų galerijos praradimui.

Deja, XX amžiuje Ruzvelto baimės tapo realybe. Šiandien tūkstančiai paukščių ir daugelio rūšių populiacijos kabo ant sparnų galiukų. Kadangi klimato kaita ir toliau didina buveinių naikinimo, medžioklės ir kito žmogaus kėsinimosi poveikį pasaulio laukinei gamtai, tikėtina, kad šiame amžiuje daugelis mūsų paukščių išnyks, jei tęsime savo veiklą kaip įprasta. Be to, neteksime svarbaus vaidmens savo gyvenime – nuo ​​estetinio paukščių malonumo iki įvairių žmones varginančių vabzdžių valgymo. Paukščiai, kurių pastaruoju metu netekome arba ketiname prarasti, yra Spyglių aros.

Vidurnaktis – Makao

Spikes’o ara paskutinį kartą buvo matyta 2000 m. Brazilijoje. Spyglių makakos įprastą pavadinimą gavo iš vokiečių gamtininko Johano Baptiste von Spikeso. Per didelis derliaus nuėmimas yra pagrindinis šios rūšies išnykimo kaltininkas. Tačiau žmonės paprastai nevalgė Spikso aros; Dėl savo grožio ir retumo jie buvo sugauti iš laukinės gamtos, kad būtų parduoti kaip augintiniai. Yra daug pranešimų, kad Makao buvo ant išnykimo ribos, tačiau buvo sugauti, įstrigę ir laikomi tol, kol buvo parduoti. Dabar manoma, kad ši rūšis gamtoje išnyko.

Dar prieš prijaukinant laukinius paukščius, genetiniai įrodymai rodo, kad Spikes makakos išgyveno nedaug. Jie randami daugiausia miškuose prie upių, daugiausia bemedžių kraštovaizdžių (vadinamų galerijų miškais). karabao (trimito) paukščio lizdo medis. Paprastai jie minta dviejų augalų rūšių, priklausančių šeimai, vaisiais Euphorbiaceae. Laukinių Spikes makakų mirtį nuo prekeivių gyvūnais paspartino miškų nykimas ir galbūt laukinių paukščių šaudymas.

Kita Makao žmonių problema buvo Afrikos medaus invazija į jų tėvynę. Medus kilęs iš Afrikos, jį jau seniai naudojo žinduoliai ir paukščiai, norėdami užpulti lizdus medaus ir bičių vaško. Prieš šimtmečius žmonės prijaukino bites ir sukūrė gana ramią „itališką“ atmainą, kuri buvo introdukuota daugumoje pasaulio šalių, įskaitant Braziliją, kur medaus gamyba nebuvo tokia gera.

Žinomas mokslininkas Warwickas Kerras manė, kad hibridizuojant afrikietiškas ir braziliškas bites gali atsirasti atmaina, kuri gamina ramų ir gausų medų. Tačiau Kerr nespėjus eksperimentuoti, Kerro laboratorijoje apsilankęs Brazilijos bitininkas leido kai kurioms Afrikos bitėms tyčia pabėgti. Bitės motyvas nežinomas, bet ne tik pagreitino Spikeso makaką, bet ir yra atsakingas už daugelio žmonių mirtį.

Paskutinį kartą laukinis žmogus Spikeso arą kartu su patele atrado 1990 m., tačiau patelė nebuvo jo tipo. Spygliuočių patinas bandė veistis su mėlynsparnėmis aros patelėmis. Netinkamos poros susivienijo ir net padėjo kiaušinėlius, tačiau, kaip ir prognozavo, kiaušinėliai tapo nevaisingi. Reindžeriai tarprūšinės poros teritorijoje paleido anksčiau sugautas spygliuočių beždžionių pateles ir bandė susieti patiną su Spygliuočių aros patele, tačiau patinas ja visiškai nesidomėjo. Deja, susidūręs su elektros linija jis dingo ir nuo sužalojimų mirė. Šis reiškinys yra pavyzdys, kaip sunku sugauti nelaisvėje laikomus paukščius ir sėkmingai juos atsodinti į laukinę gamtą. „Keista pora“ liko pora iki 2000-ųjų sausio, po to jie dingo.

Daugiau nei septyniasdešimt Spikes makakų dabar gyvena pagal reindžerio vadovaujamą veisimo nelaisvėje programą. Įvairios organizacijos buvo keičiamos asmenimis, siekiant išlaikyti genetinę įvairovę, kad būtų išvengta rizikos prarasti savo genetinį kintamumą dėl giminystės. Tačiau reindžeriai baiminasi, kad arai bus paleisti, o paukščiai bus sugauti ir parduoti kaip augintiniai. Nemažai nelaisvėje laikomų makabėjų šiuo metu laikomi Al-Wabra laukinės gamtos rezervate (AWWP), atokiame Brazilijos gimtajame mieste Katare Artimuosiuose Rytuose. 2009 m. AWWP paskelbė, kad nusipirko 2 200 hektarų (5 437 akrų) žemės Brazilijoje, kur buvo pastebėtas paskutinis laukinis spikes ara. Siekiant paremti buveinės, ypač paukščių dauginimuisi būtinų medžių, atkūrimą, augintiniai pirmiausia kruopščiai ir palaipsniui naikinami. Šios pagirtinos pastangos parodo, kiek pinigų ir pastangų reikia norint sukurti vieną paukščių rūšį ir kaip lengva buvo apsaugoti anksčiau išnykusias laukines populiacijas.

Jis buvo toks pat vienišas, kaip ir paskutinė Spikso laukinė ara, bet jo kančias dalinosi septyniolika kitų arų. Šios nuostabios, ilgaamžės, socialiai didžiulės papūgos yra kertamos ir sugaunamos prekybos naminiais gyvūnais. Hiacintų ir milžinų yra tik keli tūkstančiai. Jų artimą giminaitę lyrinę arą dabar atstovauja tik apie 100 laukinių paukščių šiaurės rytinėje Brazilijos dalyje, kur jais mintančios palmių lapeliai sumažėjo iki nedidelio likučio. Laimei, šios dvi rūšys kelia didelį susidomėjimą, o vietinės gamtosaugos grupės ir žemės savininkai stengiasi, kad jos būtų laukinės.

Ar tikrai svarbu turėti paukštį bute Niujorke, Manause ar Honkonge? Makao problema yra žmogiška. Atrodo, kad kažkieno teisę turėti augintinį, žemės sklypą, kirsti medžius vertiname labiau nei aplinkosaugos etiką ir asmeninius interesus. Tada, kai viskas priartėja prie krizės, kartais reaguojame ir išleidžiame dešimt ar šimtą kartų daugiau pinigų, nei turėtume, jei turėtume griežtą „ne, nustok, palikite šią rūšį ramybėje“ politiką. Būtų dar geriau, jei galėtume įgyvendinti globalią politiką, humaniškai ir sąžiningai apriboti žmogiškojo verslumo mastą ir palaipsniui mažinti gyventojų skaičių. Homo sapiens, mažindami perteklinį turtingųjų vartojimą (tuo pačiu didindami vargšų vartojimą), galime palikti tam tikrą erdvę natūralioje sistemoje, nuo kurios priklauso visi žmonės.

Adaptuotas eilėraštis Natūralus išnykimas: paukščių ir žinduolių išnykimas Gerardo Ceballos, Anne H. Ehrlich ir Paul R. Ehrlich?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *